Senátoři se chtějí obrátit na ÚS kvůli platům obecních politiků

Praha 11. prosince (ČTK) - Skupina senátorů se chce obrátit na Ústavní soud kvůli platům komunálních politiků. Nelíbí se jim to, že jejich výše závisí na rozhodnutí vlády. Novinářům to dnes řekl senátor Michael Canov z klubu Starostů.

Podnět Ústavnímu soudu zatím podepsali zejména senátoři z klubu Starostů. Podle Canova se už sešlo 17 podpisů, což je nejnižší možný počet. Canov se obrátí s iniciativou i na další frakce.

Pokud by Ústavní soud podnětu vyhověl, do budoucna by odměny komunálních politiků vláda nestanovovala, uvedl Canov.

Premiér Andrej Babiš (ANO) už v listopadu kritizoval to, že o odměnách v regionech rozhoduje vláda. Řekl, že by hospodaření samospráv od státu v tomto ohledu rád oddělil. Starostové podle něj mají problém s tím, že mají někdy nižší platy než jejich podřízení a zaměstnanci příspěvkových organizací.

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl tehdy uvedl, že řešením by mohla být automatická valorizace. Platy zastupitelů by mohly být vázané třeba na platy poslanců či senátorů.

11.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět