Senát chce zpřísnit možnost členství v radě pro fondy EU

Praha 11. prosince (ČTK) - Předseda ani člen vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy nesmí být podle Senátu ve střetu zájmů podle pravidel EU. Horní komora tak dnes doplnila novelu, která má umožnit nahrazení ministerského předsedy v čele rady jiným členem vlády. Rozhodla tak přes ujišťování ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO), že úprava je nadbytečná. Novelou se bude muset znovu zabývat Sněmovna.

Radu do poloviny loňského prosince vedl premiér Andrej Babiš (ANO), který je podle auditu Evropské komise ve střetu zájmů kvůli dotacím pro holding Agrofert. Jednání rady se na doporučení EU už rok neúčastní, podle Dostálové "z důvodu opatrnosti". "Členství v radě nezakládá střet zájmů," uvedla.

Senátní úprava je podle ministryně nadbytečná. Dostálová argumentovala tím, že unijní nařízení o střetu zájmů je automaticky aplikováno na všechny státní orgány. Předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil namítal, že ministryně nedodala senátorům vyžádané písemné ujištění. Podle Dostálové byl požadovaný dopis odeslán Senátu v úterý.

Doplnění zákona poskytne podle Vystrčila "stoprocentní jistotu", že žádný člen vlády nebude ve střetu zájmů. Podpořil to i senátor Pavel Fischer (nezávislý). Podle něho je změna nutná, pokud úředníci selhávají. Předsedkyně senátorů ANO Zdeňka Hamousová označila úpravu za "spíše deklaratorní". Schválení novely beze změn ale neprosadila.

Vládní novela má umožnit pouze to, aby radu mohl vést místo premiéra jiný člen kabinetu. Babiš z vedení rady odstoupil po kritice zejména Evropského parlamentu ohledně svého možného střetu zájmů. Rada je pouze poradním orgánem vlády a o dotacích rozhodují ministři, jimž Babiš předsedá. Podle kritiků novela nevyřeší problém a Babiš bude moci nadále ovlivňovat udělení dotací, a to včetně podpory společnosti Agrofert, kterou kvůli českému zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Vládní rada pro unijní fondy je nyní zatím bez předsedy, neboť podle nynějšího znění zákona ji může vést pouze premiér. Úkolem rady je posuzovat otázky spojené s evropskou politikou soudržnosti v ČR předtím, než jsou předloženy k projednání vládě. Jednání rady se mimo jiné zaměřuje na soulad evropských dotačních programů s dohodou, kterou ČR má s EU. Rada také navrhuje vládě opatření týkající se čerpání fondů EU.

Evropský parlament v polovině prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Babiš tvrdí, že není ve střetu zájmů, protože Agrofert, který dříve vlastnil, předloni kvůli českému zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů a nemá na něj žádný vliv. Případný střet zájmů prověřují auditoři Evropské komise.

Agrofert je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v ČR. Holding podle výročních zpráv získal předloni na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve zhruba 1,5 miliardy Kč. Přislíbeny měl v daných letech dotace přibližně o sto milionů vyšší.

11.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět