Senát odmítl upravit zákon o ÚOOÚ novelou o rodných číslech

Praha 4. prosince (ČTK) - Senát odmítl začlenění úpravy, která se týká Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), do novely o tříletém odkladu zrušení zápisu rodných čísel do občanských průkazů. Úpravu do novely vložila Sněmovna. Senátoři doplnění označili za nepřípustný přílepek. Dolní komora se tak bude muset novelou zabývat znovu ještě před Vánocemi, chce-li dosáhnout jejího přijetí do konce roku.

Poslanci v novele na návrh Heleny Válkové (za ANO) upravili zákon týkající se ÚOOÚ tak, aby měl jeho novou agendu týkající se přezkumu v oblasti svobodného přístupu k informací na starosti jeden z místopředsedů tohoto úřadu. Předseda senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (za ČSSD) to označil za "divoký přílepek". Praxi propojování nesouvisejících zákonných úprav odmítl Ústavní soud.

Původní novela počítá s tím, že rodná čísla se nebudou zapisovat do občanských průkazů asi až od roku 2022. Podle platného zákona se rodná čísla neměla objevovat v dokladech vydávaných už od příštího roku.

Vláda navrhla odklad kvůli tomu, že úřady ještě nejsou připravené na nahrazení rodného čísla v dokladech jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví. Kritici ale poukazovali na to, že zrušení rodného čísla v občanských průkazech k počátku roku 2020 bylo schváleno už před deseti lety a ministerstva měla dost času se na to připravit.

Ukončení zápisu rodných čísel by podle materiálu způsobilo potíže úřadům i ministerstvu vnitra. Ministerstvo si vyžádalo delší čas na to, aby připravilo způsob, jakým nahradit tento údaj v osobních dokladech jinými identifikátory.

S odkladem už dříve nesouhlasil Úřad pro ochranu osobních údajů. Podotkl, že některá ministerstva neskrývaně uváděla, že přípravu ani nezahájila. Zároveň podle úřadu jako dostatečný identifikátor už slouží číslo dokladu totožnosti.

04.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět