Možný střet zájmů premiéra Babiše řeší Evropská komise i Senát

Praha 1. prosince (ČTK) - Výběr informací o kauze kolem možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO; audit Evropské komise podle zdrojů týdeníku Respekt potvrdil, že premiér Babiš je ve střetu zájmů, premiér údajně porušuje české i evropské právo):

- O možném Babišově střetu zájmů se mluví prakticky od jeho vstupu do politiky a zejména poté, co se v roce 2013 jeho hnutí dostalo do Sněmovny a Babiš v lednu 2014 usedl do křesla ministra financí. Agrofert, jehož byl tehdy majitelem, je jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru i druhou nejvýznamnější skupinou chemického průmyslu v ČR. Výrazné bylo i Babišovo angažmá v médiích, skupina Mafra patří k největším mediálním domům v ČR.

- Podle novely zákona o střetu zájmů, přijaté začátkem roku 2017 přes odpor hnutí ANO a veto prezidenta Miloše Zemana, smějí členové kabinetu ovládat firmy, ty ale nemají přístup k veřejným zakázkám a nenárokovým dotacím. Omezení platí pro firmy, v nichž ministři drží nejméně čtvrtinový podíl. Zákon zakazuje členům vlády i dalším činitelům (poslancům či senátorům) provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Babiš v reakci na normu v únoru 2017 vložil akcie firem Agrofert a SynBiol do svěřenských fondů.

- Začátkem loňského července Evropský parlament (EP) schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, která zakazují politikům v exponovaných funkcích dotace pobírat. Koncem listopadu dospěla právní služba Evropské komise (EK) k závěru, že omezení se týkají i Agrofertu. Právníci tvrdí, že Babiš je podle pravidel platných od léta 2018 ve střetu zájmů, i když firmy jsou ve svěřenském fondu.

- Komisař pro rozpočet Günther Oettinger před Vánocemi doporučil Babišovi tři způsoby, jak se střetu zájmů zbavit. Buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z EU, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš se poté vzdal předsednictví ve vládní Radě pro Evropské strukturální a investiční fondy. EP vyzval komisi k řešení možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali i pozastavení dotací.

- Koncem letošního května a na začátku června dorazily do Česka dvě předběžné auditní zprávy EK, které se týkaly Babišova možného střetu zájmů. V první z nich komise dospěla k závěru, že Babiš má dál vliv na Agrofert a současně má jako premiér vliv na použití unijních peněz. Česku proto hrozí, že by mohlo vracet do unijního rozpočtu asi kolem 450 milionů korun dotací pro Agrofert. Odpověď na zprávu předali zástupci ministerstva pro místní rozvoj na konci srpna stálému zastoupení ČR v Bruselu. Babiš vracení peněz vyloučil.

- Obsah druhé zprávy, která se týkala zemědělských dotací, není známý. Kvůli ní ale tehdy SZIF uvedl, že nebude Agrofertu proplácet dotace od února 2017, kdy Babiš firmu vložil do svěřenských fondů. Opozice se v reakci na předběžné auditní zprávy EK v červnu neúspěšně pokusila vyslovit Babišově vládě nedůvěru. V půlce června pak Senát ustavil komisi k vyhodnocení unijních auditů. Ředitel SZIF Martin Šebestyán v září řekl, že trvá na tom, že v případě dotací pro Agrofert nebyl zjištěn Babišův střet zájmů.

- Na základě předběžných závěrů své komise vyzval koncem října Senát k tomu, aby ministerstva pozastavila vyplácení dotací Agrofertu do doby, než se vyjasní podezření z auditů EK. Senátní komise už dříve dospěla k předběžnému závěru, že Babiš je ve střetu zájmů. Piráti prostřednictvím senátora Lukáše Wagenknechta podali také žalobu k Soudnímu dvoru EU, ve které navrhují, aby konstatoval nečinnost Evropské rady v otázce střetu zájmů.

- SZIF 28. listopadu oznámil, že začne proplácet dotace Agrofertu za období mezi únorem 2017, kdy Babiš vložil koncern do fondů, a loňským srpnem. Tehdy začalo platit evropské nařízení o střetu zájmů. Jedná se o dva projekty, za které fond vyplatí dotaci v celkové výši 51,2 milionu korun. Podle SZIF neexistuje legitimní právní důvod pro zadržení dotací. Dotace schválené od loňského srpna fond kvůli předběžné opatrnosti zatím nadále proplácet nebude.

- V pátek 29. listopadu Evropská komise dnes zaslala českým úřadům konečnou auditní zprávu týkající se dotací z unijních strukturálních fondů vyplácených skupině Agrofert. Obsah zprávy komise označila za důvěrný. Týdeník Respekt dnes uvedl, že podle jeho zdrojů audit EK potvrdil, že Babiš je ve střetu zájmů. Premiér údajně porušuje české i evropské právo.

- Kromě EK se Babišovým možným střetem zájmů zabýval i Městský úřad v Černošicích, který je úřadem s rozšířenou působností pro Průhonice, kde premiér žije. Úřad vedl s premiérem správní řízení. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert. Koncem září úřad oznámil, že v přestupkovém řízení nebylo prokázáno spáchání skutku a řízení bylo pravomocně zastaveno. Kraj posuzoval Babišovo odvolání proti rozhodnutí úřadu v Černošicích, který premiérovi uložil již podruhé pokutu 200.000 Kč. Začátkem listopadu ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zastavení řízení nepřezkoumá.

02.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět