Senát bude volit kandidáty na ombudsmana, navrženi Matys a Schorm

Praha 28. listopadu (ČTK) - Senát bude své prosincové schůzi vybírat kandidáty na budoucího veřejného ochránce práv. Rozhodne, zda poslancům navrhne současného vládního zmocněnce pro zastupování státu před Evropským soudem pro lidská práva Víta Alexandera Schorma, nebo advokáta Jana Matyse, popřípadě oba. Uvedl to dnes server Česká justice. Ombudsmance Anně Šabatové skončí šestileté funkční období v polovině února příštího roku.

Veřejného ochránce práv volí Poslanecká sněmovna na šest let z kandidátů, z nichž po dvou navrhuje prezident republiky a po dvou Senát.

Advokáta Matyse navrhl českokrumlovský senátor Tomáš Jirsa (ODS). Matys se o kandidaturu ucházel už v roce 2010. Tehdy ale neuspěl. Senát nominoval Sněmovně bývalého ústavního soudce Pavla Varvařovského, který se také nakonec veřejným ochráncem práv stal, a předsedu pražské židovské obce Františka Bányaie.

Schorma nominovali tři senátoři - Miluše Horská (KDU-ČSL a nestraníci) Václav Láska (Senátor 21) a Jiří Dienstbier (ČSSD).

Ve středu poslanci rozhodli, že zástupkyní veřejné ochránkyně práv se stane někdejší zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. Nahradí Stanislava Křečka, jemuž skončilo funkční období už letos v dubnu. Ve funkci ale zůstává do doby, dokud nesloží slib jeho nástupkyně. Sněmovna místo obsadila po dvou neúspěšných pokusech letos na jaře a v létě.

28.11.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět