Senát se asi ohradí proti násilnému postupu Číny v Hongkongu

Praha 25. listopadu (ČTK) - Senát se možná ohradí proti násilnému postupu čínského režimu vůči účastníkům demonstrací v Hongkongu, kteří požadují demokratické reformy. Horní komoře to doporučil její zahraniční výbor. Senát by se měl jeho návrhem zabývat příští týden.

Horní komora má podle výboru vyjádřit znepokojení nad eskalací násilí ze strany čínských pořádkových sil v Hongkongu. Měl by také vyzvat čínskou vládu ke zdrženlivosti a k dodržování britsko-čínské dohody o správě Hongkongu. Horní komora by měla rovněž požádat ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby její stanovisko tlumočil čínskému velvyslanci v Praze.

Výbor doporučil přijmout stanovisko mimo jiné s ohledem na české zkušenosti s bojem studentů za svobodu a demokracii, především 17. listopadu 1939 a 1989.

Protičínské protesty v Hongkongu trvají už řadu měsíců. Dějištěm odporu proti čínskému režimu je nyní areál polytechnické univerzity, kde už více než týden zůstává v obležení bezpečnostních složek skupina studentů.

K ukončení policejního obléhání univerzity vyzvali rovněž prodemokratičtí politici, kteří v neděli výrazně uspěli ve volbách do místních hongkongských rad. Volby byly vnímány jako referendum o vládě propekingské správkyně Hongkongu Carrie Lamové a o demokratických reformách, které demonstranti prosazují.

25.11.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět