O realitních zprostředkovatelích rozhodne Senát 11. prosince

Praha 19. listopadu (ČTK) - O změně v čele vládní rady pro evropské fondy nebo o přísnějších pravidlech pro realitní zprostředkovatele rozhodne Senát na schůzi, která bude 11. prosince. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK o tom informovala tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

Zákon o realitním zprostředkování počítá mimo jiné s tím, že makléři by měli být bezúhonní, kvalifikovaní a pojištění. Měli by také mimo jiné sdělit klientům výši své provize za zprostředkování prodeje či pronájmu nemovitosti. Zákon tak má mimo jiné zamezit tomu, aby si makléř nárokoval provizi od prodejce i kupujícího.

Předloha upravuje i náležitosti zprostředkovatelské smlouvy, která bude muset být výhradně písemná a nebude klienta zavazovat k pořízení či prodeji nemovitosti. Makléři budou muset podle předlohy sdělit zájemci závady nemovitosti, což ale podle kritiků není v praxi splnitelné.

Novela o regionálním rozvoji má umožnit nahrazení premiéra Andreje Babiše (ANO) v čele vládní Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy. Radě bude moci podle návrhu předsedat jiný člen vlády. Podle kritiků se tím ale nevyřeší problém, že Babiš bude moci nadále ovlivňovat udílení dotací.

Babiš z vedení rady už v polovině loňského prosince odstoupil. Reagoval tak na kritiku zejména Evropského parlamentu ohledně svého možného střetu zájmů v souvislosti s dotacemi pro holding Agrofert, který před převodem do svěřenských fondů vlastnil.

Schůze bude v prosinci v pořadí druhá. O týden dříve mají senátoři rozhodnout mimo jiné o zvýšení rodičovského příspěvku nebo o vládní snaze o daňové úpravy, které mají zvýšit příjmy státního rozpočtu.

19.11.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět