Naprosto nesouhlasím se zmírněním trestní odpovědnosti právnických osob

10.12.2015 - JUDr. Miroslav Antl
JUDr. Miroslav Antl

Reakce Miroslava Antla na zprávu Hospodářských novin o tom, že poslankyně Marie Benešová navrhuje pozměňovací návrh na zmírnění zákona o trestní odpovědnosti firem.

Zákon o trestní odpovědnosti právních osob je vadný, to víme všichni od začátku. Česko ho přijalo jen proto, že celá EU už ho měla. Jinak by mnou uvažované změny určitě neprošly Poslaneckou sněmovnou, která byla připravená ho zamítnout jako takový. My jsme prostě ten zákon potřebovali.
Paní exministryně Benešová byla coby poslankyně u zrodu tohoto zákona a tím, že zůstala advokátkou, samozřejmě v současnosti musí lobovat (za peníze) pro svou advokátní kancelář. Je pochopitelné, že ona pro své klienty chce co nejlepší právní prostředí. Bohužel její klienti mohou být podezřelí coby nejzávažnější majetkoví zločinci. Zmírnění návrhu tohoto zákona by bylo obrovskou chybou. My jsme v Senátu kritizovali inkriminovaný zákon jako legislativně nedostatečný, nikoliv však kvůli trestnímu postihnu.
Naprosto nesouhlasím s takovým návrhem, který zmírňuje trestní odpovědnost právnických osob, když Evropa a celý svět od nás očekává něco jiného a taktéž ve svých právních řádech má něco jiného. Neposlouchejme advokáty, buďme zodpovědní legislativci.

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět