Senátoři schválili Velký pátek jako státní svátek

08.12.2015 - Ing. Ivo Bárek
Ing. Ivo Bárek

Velký pátek, kterým si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista, se zařadí mezi státem uznané svátky. Související novelu zákona schválil Senát na své schůzi 2. 12. 2015.

Také jsem podporoval, aby Velký pátek byl zařazen do státem uznaných svátků.
Chtěl jsem ale také v rámci schvalování tohoto zákona, aby se rozšířil název státního svátku 17. listopad Den boje za svobodu a demokracii o Mezinárodní den studenstva. Jde o to, že 17. listopad je navždy spojen se studenty a jejich odvahou postavit se na odpor proti režimu. Proto si myslím, že by si zasloužil být v názvu současného svátku. Jeho přesah je zřejmý. Jedná se totiž o jediný mezinárodní svátek, který má původ, bohužel v tragických událostech, právě u nás. To se bohužel těsně nepovedlo, ale věřím, že se tak přece jen při nejbližší příležitosti podaří.

Takto jsem se vyjádřil při projednávání návrhu na plénu Senátu:

Vážené kolegyně, vážení kolegové,
předem mého vystoupení chci konstatovat, že k návrhu z PS nemám připomínek a že Velky pátek jako státní svátek podporuji, a že rovněž podporuji pozměňovací návrh Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, který jste obdrželi v tisku 148/1, a který jsem spoluinicioval.
Rád bych tedy ve stručnosti něco málo k tomuto pozměňovacímu návrhu řekl. Tento PN se týká rozšíření názvu státního svátku 17. Listopad – Den boje za svobodu a demokracii o Mezinárodní den studenstva.
Letošního 17. listopadu jsem se zúčastnil několika pietních událostí vztahující se k tomuto dni. Byl jsem přítomen za Senát v Ruzyňských kasárnách, kde bylo za protektorátu 17. 11. 1939 bez soudu popraveno devět studentských funkcionářů a poté došlo k internaci stovek studentů v koncentračních táborech jako pomsta nacistů za sled událostí po 28. říjnu 1939. Zúčastnil jsem se také piety u Hlávkovy koleje, kde byli přítomni zástupci studentů, kteří přežili tehdejší nacistické běsnění. A všude tam, kde jsem byl, na nás politiky směřoval hlasitý apel ohledně Mezinárodního dne studenstva, který vznikl v roce 1941 i za podpory tehdejší československé exilové vlády právě jako reakce na zmiňované tragické události roku 1939.
V Poslanecké sněmovně již bylo více pokusů o doplnění současného názvu státního svátku 17.11. - Den boje za svobodu a demokracii o slova Mezinárodní den studenstva, vždy ale s negativním výsledkem. Nyní je v Poslanecké sněmovně další pokus o obnovu svátku Mezinárodního dne studentstva, který předložila poslankyně Helena Válková, a který je zařazen na následující schůzi PS. Jeho projednání je ale v nedohlednu. Mluvil jsem tedy i s Helenou Válkovou, která se účastnila pietního aktu v Ruzyňských kasárnách a apelovala na znovuzavedení Mezinárodního dne studentstva, a která předložila již v červenci svůj návrh, o možnosti toto již nyní řešit v Senátu v rámci novely zákona o státních svátcích. Tento postup jsem navrhl také předsedovi Vlády a předsedovi PS, kteří rovněž konstatovali podporu tomuto návrhu. Paní poslankyně Válková dokonce minulý týden přišla na výbor a podpořila tento náš pozměňovací návrh. Jak uvedla, má podporu na to, aby návrh prošel i v PS. Její návrh se liší jen v pořadí, kam by byl v názvu státního svátku Mezinárodní den studenstva zařazen. Paní poslankyně navrhuje před a my až za současným názvem státního svátku. Je to z důvodu sjednocené terminologie názvů našich státních svátků, které vždy začínají slovem „den“.
Přijde mi neadekvátní se přít nyní o to, zdali tragédie roku 1939 či zlomový rok 1989 je v naší historii více vryt do povědomí veřejnosti. Jde o to, že 17. listopad je navždy spojen se studenty a jejich odvahou postavit se na odpor proti režimu. Proto si myslím, že by si zasloužil být v názvu současného svátku. Jeho přesah je zřejmý. Jedná se totiž o jediný mezinárodní svátek, který má původ, bohužel v tragických událostech, právě u nás.
A v České republice, jak už bývá neblahým zvykem, se stal nástrojem politických přenic. Upřímně, není nic příjemného pro politika, který si váží obětí studentů i jejich dalších aktivit, čelit dotazům i jemným výčitkám těch, kteří tragické události roku 1939 prožili a přežili. Ti mají oprávněný pocit, že my, současní politici pro události méně dávné, zapomínáme na vzdálenější minulost.
I proto Vás tedy prosím o podporu tohoto PN.

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět