S paní Válkovou nemám dobrou zkušenost, pana Pelikána hodnoťme až po projednávání zákona o státním zastupitelství

26.02.2015 - JUDr. Miroslav Antl
JUDr. Miroslav Antl

K osobě odcházející ministryně spravedlnosti prof. Válkové jsem se vyjadřoval v minulosti. S touto paní nemám žádnou dobrou zkušenost, když zásadně neplnila pracovní a legislativní sliby a nedodržovala dohody, takže pro mne je nespolehlivá.

Naprostou neschopnost prokazuje v rámci neustále diskutovaného zákona o státním zastupitelství, ale ani další novely, natož rekodifikace civilního a trestního procesu, se nikam nepohnuly. Ostatně i její odchod z ministerstva je komplikovaný, když ona (opět) není schopna dodržet slib, resp. dohodu, ve vztahu k panu Andreji Babišovi. A přitom by mu měla být vděčná za to, že z ní udělal poslankyni, když je nepochybné, že bez osoby Andreje Babiše by žádné hnutí ANO neexistovalo – a jen málo jeho kandidátů by mělo šanci dostat se do Parlamentu ČR. A poté jí dokonce zajistil funkci ministryně.
Pokud jde o pana JUDr. Roberta Pelikána, dosud jsem se s ním osobně nepotkal – a nemohu se tedy k němu jakkoliv vyjadřovat. Nevím například, do jaké míry se on podílel na legislativních a dalších krocích ministerstva spravedlnosti. A já jsem zvyklý si dělat na člověka svůj názor až poté, co mám možnost se s ním blíže poznat, zejména pracovně. Ani nevím, jak by mohl „jít více na ruku Babišovi“, když soudy a soudci jsou těžko ministrem ovlivnitelní a zatím stejně tak i státní zástupci. Takže jedině, že by pokračoval ve snahách prof. Válkové podřídit si státní zástupce a udělat z nich „poslušné státní úředníčky“, o jejichž funkcích budou rozhodovat politici. To poznám třeba až při projednávání nového návrhu zákona o státním zastupitelství – a budu se snažit nic podobného nedopustit.

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět