Kdo zachrání třetí největší ocelárnu v ČR?

26.04.2013 - Ing. Antonín Maštalíř
Ing. Antonín Maštalíř

Na tři stovky zaměstnanců ocelárny společnosti EVRAZ Vítkovice Steel mohou přijít o práci, většina z nich v tuto chvíli pobírá pouze 60% mzdy. Důvod? Přerušení provozu ocelárny z důvodu, že není odbyt. A může být hůř! Najde se zachránce vítkovické hutě, podniku s více než stoletou tradicí?

Ocelárna byla uzavřena i tři měsíce v loňském roce, tehdy se zaměstnanci věnovali údržbě, popř. pobírali 80% platu. 3. ledna letošního roku se výroba opět rozjela, ale pouze do 1. dubna, kdy firma opět zastavila výrobu a zaměstnanci, kteří se nevěnují údržbě jsou doma již pouze se 60% základní mzdy. Ruský vlastník, společnost EVRAZ, která vítkovickou huť získala ve veřejné soutěži v roce 2005 za 285 miliónů dolarů, uvažuje o tom, zruší provoz ocelárny nebo ji prodá.
První varianta je naprosto katastrofická, neboť by jen zvýšila již tak velkou nezaměstnanost na Ostravsku. Nejde však jen o vítkovickou ocelárnu, další pracovní místa jsou ohrožena v provozech válcovny, údržby nebo také administrativy. EVS navíc odebírá surové železo z kunčických vysokých pecí, které vlastní společnost ArcelorMittal, celkově by mohly o práci přijít až 2000 zaměstnanců. Druhou možností je prodej novému vlastníkovi, který by však musel investovat stovky miliónů korun do systému sekundárního odprášení huti, neboť výjimka končí vítkovické huti již letos na podzim. Odboráři EVS již dokonce vyhlásili stávkovou pohotovost s časově neomezenou platností. Podle jejich vyjádření je pro ně tento stav společnosti naprosto znepokojující, navíc se bojí dalšího propouštění. Vedení společnosti potvrdilo, že již nějaké nabídky obdrželo, zatím však nevydalo jasné rozhodnutí, jak s vítkovickou hutí naloží.
Vzhledem k již tak vysoké nezaměstnanosti by další propouštění znamenalo pro náš region katastrofu. Proto podporuji každý rozumný návrh, který by zamezil rušení pracovních míst.

Ing. Antonín Maštalíř
senátor PČR, zastupitel města Ostravy

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět