5 otázek pro novou ministryni Ludmilu Müllerovou

16.11.2012 - Milan Štěch
Milan Štěch

Sociální demokracie je znepokojena stavem vládní sociální politiky, kterou bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09) devastoval plošnými škrty pro rodiny s dětmi a invalidy, zmrazením valorizace penzí důchodců a snahou privatizovat jejich peníze do soukromých penzijních fondů, chaosem ohledně změny výplat sociálních dávek či spuštěním diskriminačního projektu sKaret.

ČSSD opakovaně a dlouhodobě kritizovala tuto zhoubnou vládní politiku, jejíž obětí se stali především sociálně nejslabší, invalidé či senioři. Jaromír Drábek, který skončil kvůli vážnému obvinění svých nejbližších podřízených z korupce, se stal symbolem asociální vládní politiky.

Sociální demokracie proto požadovala zcela zásadní změnu sociální politiky, zastavení podezřelých Drábkových projektů, zrušení 2.pilíře důchodové reformy a prošetření všech podezřelých zakázek, na kterých se podílel ministr Drábek a jeho 1. náměstek Šiška, obviněný z korupce. Snaha ČSSD o zřízení vyšetřovací komise v Poslanecké sněmovně a prověření všech podezření na MPSV byla ovšem zablokována poslanci vládní koalice.

ČSSD má vážné obavy, že nová ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová, která je nominantkou strany TOP09, bude pouhou prodlouženou rukou ministra financí Miroslava Kalouska či odstoupivšího Jaromíra Drábka a bude pokračovat v projektech i asociální politice, která dlouhodobě poškozuje občany.
ČSSD proto vznáší na novou ministryni Müllerovou 5 zásadních dotazů, aby bylo veřejnosti jasné, jakou politiku hodlá na MPSV prosazovat.

5 otázek pro ministryni MPSV Ludmilu Müllerovou:

Prověříte auditem všechny projekty, které řídil bývalý náměstek Šiška?

Zastavíte podezřelý a diskriminační projekt sKaret?

Budete pokračovat v rizikovém projektu 2. pilíře důchodové reformy?

Ukončíte likvidační politiku státu vůči seniorům a obnovíte valorizaci penzí?

Navrhnete a prosadíte po šesti letech pravicové nečinnosti zvýšení minimální mzdy?

ČSSD věří, že nová ministryně na tyto dotazy odpoví co nejdříve a veřejně tak, aby občané měli zcela jasno v tom, kam bude směřovat sociální politika v naší zemi a zde existuje naděje na změnu.

Milan Štěch, předseda Senátu Parlamentu ČR

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět