Vyšší DPH dopadne tvrdě i do oblasti školství

07.11.2012 - PhDr. Marcel Chládek MBA
PhDr. Marcel Chládek MBA

Vládní koalice za pomoci přeběhlíků dnes ve Sněmovně po různých taškařicích zvedla ruku pro vyšší DPH.

To se samozřejmě výrazně dotkne také oblasti školství - a to jak zřizovatelů, tak žáků, studentů a jejich rodičů. Vláda, která o sobě tvrdí, že je školství její prioritou, tak opět ukázala, že je tomu spíše naopak.

Dopady zvýšení DPH na zřizovatele škol jsou jednoznačné - zvýší se náklady na provoz školy či případné opravy a rekonstrukce. Zvýší se ceny elektrické energie, vytápění, vodného a stočného. Každé ze škol se tedy zvýší náklady, a to o desetitisíce korun. Některé zvýšení nákladů bohužel školy přenesou na rodiče, a to zejména, co se týče například stravování nebo školních pomůcek, jako jsou učebnice či psací potřeby. Zvýšené náklady samozřejmě ponesou také rodiče prvňáčků, kdy je bude stát pořízení výbavy pro školáka až o stokoruny více.

Nepříliš slavné to bude také se zvyšováním platů učitelů, což sliboval ministr školství Petr Fiala, a to ve výši jednoho procenta. Tedy méně, než se odhaduje inflace. Fakticky se tedy učitelům reálné platy sníží.

Vyšší DPH navíc přichází v době, kdy oblast školství čelí díky bývalému ministrovi Dobešovi kolapsu čerpání peněz z fondů EU a reálně tak hrozí, že ČR přijde o desítky miliard korun.

Místo systémové nápravy či snahy o řešení pravicová vláda oblast školství sráží ještě více k zemi. Mám vážné obavy z toho, aby se z této šokové a nepřijatelné pravicové terapie byla schopna oblast vzdělávání ještě vůbec zvednout na nohy.

Jsem proto přesvědčen o tom, že senátoři ČSSD vládní likvidační zdražovací balíček odmítnou a vrátí zpět do Poslanecké sněmovny.

Marcel Chládek
místopředseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět