Urážíme naše padlé hrdiny i sami sebe

27.06.2018 - Mgr. Václav Láska
Mgr. Václav Láska

Máme za sebou období plné piet a vzpomínkových akcí. Je to doba, která je nejenom připomínkou minulosti, ale i odrazem přítomnosti. Odrazem našich současných hodnot a postojů.

Například pokud na vzpomínce na hrdinné bojovníky za svobodu mluví člověk, který nikdy za svobodu nebojoval, dvakrát vstoupil do komunistické strany, byl oficiálním donašečem Veřejné bezpečnosti a ze Svazu bojovníků za svobodu vyštval poslední válečné hrdiny, o čem to svědčí?

Ano, mám na mysli pana Jaroslava Vodičku, předsedu Svazu bojovníků za svobodu. Platí o něm vše výše uvedené. Víte, četl jsem rozhovor s ním. Například podepsanou spolupráci s Veřejnou bezpečností obhajoval tím, že na něj „tlačili přes děti“. Opětovné vstoupení do komunistické strany v roce 1985 zase tím, že už “nechtěl profesně začínat od nuly.“ Jak může takový člověk mluvit na pietní akci, kterou se připomíná hrdinství lidí, kteří šli do boje za svobodu a věděli dopředu, že je to bude stát život?

Je to jejich urážka. A je to také připomínka naší lhostejnosti a zbabělosti. Tohohle člověka totiž někdo na tyhle akce zve. Někdo, kdo má na starosti organizaci pietních aktů, mu prostě pošle pozvánku. Proč? Je mu jedno, co pořádá a koho zve? Pak nemá na svém místě co dělat. Ať skončí. Nebo si fakt myslí, že komunistický donašeč je ta správná osoba, co má mluvit při příležitosti vzpomínání na statečnost našich padlých hrdinů?

Je jedno, jestli Vodička na pietních akcích mluví díky naší lenosti, lhostejnosti nebo zbabělosti. Ale urážíme tím nejenom naše padlé hrdiny. Urážíme tím i sami sebe.

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět