Vliv lidí, kteří pohrdají demokracií, dnes výrazně sílí

27.06.2018 - Mgr. Miluše Horská
Mgr. Miluše Horská

Projev místopředsedkyně Senátu Miluše Horské v rámci pietního aktu k uctění památky JUDr. Milady Horákové a obětí politických procesů komunistického režimu

Vážné dámy, vážení pánové,

den popravy Milady Horákové si právem připomínáme jako Den památky obětí komunistického režimu. Horáková zažila odboj proti dvěma totalitním ideologiím a neselhala. Věděla, jaké to je pomáhat perzekuovaným lidem a koncepčně pracovat na boji se zlem. Byla aktivní, měla vizi nového politického programu, posilovala víru a uměla dodávat sílu. Byla přesvědčivá a pravdivá a rozeznala prolhanost komunismu. Pro tyto vlastnosti ji komunisté vyobcovali ze svého světa a následně zatknuli.
Proto ji postavili do čela uměle vykonstruovaného monstrprocesu, v němž byla 8. června 1950 odsouzena. Proto byla dne 27. června 1950 popravena na tomto místě.
Milada Horáková a ti, kdo za ní stáli – to byli lidé, které komunistický režim nedokázal vystát. „Neustrňte - jděte dál. Nezavírejte se v ulitě svého myšlení!“ To psala Horáková z cely smrti z Pankráce. Byla unavená, vyčerpaná. Ale chtěla posilovat ostatní, dodávat jim sílu. Ona byla příkladem vlastenkyně, příkladem poctivého člověka.
Dnes by se jí na naši zemi nepohlíželo lehce.
K moci se derou komunisté, kteří se nezdráhají tvrdit, že její přiznání bylo dobrovolné, a kteří si myslí, že Milada Horáková dělala „protistátní činnost“. Měli by přitom zde klečet a prosit o odpuštění. Vězme, že je mezi nimi stále ještě dost takových, kteří pohrdají demokracií. A jejich vliv sílí; tento pohled obzvlášť bolí.
Prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou, která má na svědomí ještě i další desítky nespravedlivých soudních procesů, obdržela dokonce před pár lety milost. Má přitom podíl na justiční vraždě Milady Horákové! Vinu necítí. Jak smutné.
Horákovou se nepodařilo zlomit, i když výslechy byly skutečně vyčerpávající a byly zesilovány organizovanou davovou hysterií „pracujících“ volající po maximálních trestech.
Milada Horáková byla popravena jako poslední ze čtyř odsouzených k trestu smrti v ranních hodinách 27. června 1950. Urnu s jejím popelem její rodině nevydali.
Horáková naplnila svůj život pravdou a sebeúctou. Ona nám ukázala, že nelze mlčet při rozkladu demokracie a útokům na svobodu. Byla jedinou popravenou ženou v politických procesech 50. let a stala se symbolem odporu proti komunistickému režimu.
„Nejsem bezradná a zoufalá - nehraji, je to ve mně tak klidné, poněvadž mám klid ve svém svědomí“, napsala v bezvýchodné situaci z věznice zde v Pankráci. Její klid, její odhodlanost, to vše bylo obdivuhodné. A je na nás, zda budeme jednat v duchu jejího odkazu. Jsem přesvědčena, že pouze pokud budeme, tak má náš národ budoucnost. Za tuto cestu, kterou nám Milada Horáková ukázala, jí sluší náš dík, naše úcta a náš slib, že se budeme držet jejích slov a činů.
Děkuji vám za uspořádání této piety.

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět