Babišovy evropské recepty

08.12.2017 - prof. RNDr. Václav Hampl DrSc.
prof. RNDr. Václav Hampl DrSc.

Několik poznámek k výrokům Andreje Babiše k nadcházejícímu zasedání Evropské rady, kde bude poprvé zastupovat Českou republiku.

Na nadcházejícím zasedání Evropské rady (hlavního strategického řídícího tělesa EU, složeného v zásadě z premiérů a občas i jiných hlav států) bude zhruba za týden Českou republiku poprvé zastupovat novopečený premiér Andrej Babiš. Informovala o tom mnohá média, např. server EurActiv v článku Babiš se připravuje na summit EU. Bude na něm hovořit o migraci a pašeráctví osob. Některá mediální tvrzení Andreje Babiše si zaslouží věcný komentář.

Např. v pozici premiéra získá Babiš novou příležitost k tomu, aby obhajoval českou pozici v otázce řešení migrační krize. "My máme na migraci jiný názor," prohlásil Babiš a dodal "Myslíme si, že naše země by měla být aktivnější a navrhnout Evropské komisi řešení migrace, a to je boj proti pašerákům." - To je opravdu objevování Ameriky. Především to, že migrační krizi je nutno řešit od kořenů, je dávným jednotným postojem České republiky. A ty kořeny, to zdaleko nejsou jen pašeráci, je toho mnohem, mnohem víc. Dosavadní české vládě se systematickým úsilím a hledáním spojenců v EU nakonec podařilo tuto věc - řešení kořenů migrační krize - prosadit jako hlavní migrační téma i v EU. Nakonec i na programu nadcházející Evropské rady je právě tato problematika. Takže když tam Andrej Babiš přijede a vítězoslavně řekne: My jsme na to přišli, musíme si došlápnout na pašeráky, bude za blázna. A my všichni s ním.

"Pokud mluvíme o reformě Evropské unie, tak musíme mluvit hlavně o reformě imigrační politiky," uvedl Babiš. Reforma azylového práva je jistě hodně akutní, ale myslím, že úvahy o potřebných reformách EU jsou hodně, hodně dál. Podstatou je, jestli bude Evropská unie vícekolejná (více než dnes) a na kterou kolej se odstavíme my.

"Budu muset přesvědčit Komisi, aby nás nežalovala. Kvóty nejsou řešení." prohlásil Babiš, který problém s neplněním kvót označil jako "dědictví." To bude těžké přesvědčování. Žaloba je už podaná. Není tedy divu, že článek v EurActivu poněkud udiveně končí: "Jakým způsobem se Babiš pokusí přesvědčit Komisi, aby řízení o nesplnění povinnosti ukončila, nijak neupřesnil." Naprosto souhlasím, že nejlepší by bylo z žaloby urychleně vycouvat nějakým malým kompromisem a la Slovensko. Šance, že tenhle soud neprohrajeme, je mizivá. Místo zbytečných bojů o minulé kvóty (připomínám, že ta žaloba se týká dočasného jednorázového mechanismu přerozdělovaní žadatelů o azyl, který už neplatí) je třeba se konstruktivně zaměřit na připravovanou novelizaci evropské azylové legislativy.

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět