Vzpomněla jsem na hrdiny od Zborova

11.07.2017 - Mgr. Miluše Horská
Mgr. Miluše Horská

Navštívila jsem Zborov a společně s kolegy z Poslanecké sněmovny jsem za Parlament ČR uctila památku našich padlých vojáků. Naši onoho 1. a 2. července, tedy přesně před 100 lety, bojovali na obou frontách, na rakouské za císaře pána, ale i jako legionáři po boku Rusů. Tím se i tato bitva stává dalším z našich historických paradoxů. Jsem ráda, že jsme si tyto události připomněli a přímo na zborovské pláni, místě bitvy, mě napadly tři věci.

Za prvé, že si události první světové války obecně jen velmi málo připomínáme. Přitom i toto byla dlouhá a vleklá válka se statisíci mrtvých. A význam války pro následné formování našeho nezávislého státu byl naprosto zásadní. My u Zborova odhalili zrekonstruovanou mohylu, vsadili do ní poselství dalším generacím, Poslanecká sněmovna přijala prohlášení, podle něhož se „Hrdinové od Zborova zasloužili o stát“ a význam našich legionářských jednotek pro formování prvorepublikové armády jsem připomněla i ve svém projevu.

Za druhé mě napadlo, že postrádáme o Zborovu nějaké aktuální filmové zpracování. Na zborovském poli jsem se potkala s hercem Jiřím Dvořákem, který o bitvě natáčí dokument. To velmi vítám a snad vznikne i film. Myslím, aktuální zpracování, když už máme to černobílé pro pamětníky z roku 1938. I to by pomohlo, aby se o bitvě a především zásluze legionářů více vědělo.

Za třetí, pojďme již dnes promýšlet, jak napřesrok připomene konec války. Ten byl totiž spojen se vznikem naší moderní státnosti. Takže je co připomínat a slavit.

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

Zpět