Akce ve středu 5. dubna 2017

duben 2017

týdenPoÚtStČtSoNetýdenní přehled
13     12PDF
143456789PDF
1510111213141516PDF
1617181920212223PDF
1724252627282930PDF

Vyhledání akce pomocí libovolného slova:

středa 5. dubna 2017

Hodina:Akce:
10:30 - 11:30

Frýdlantský salonek (VP-A)

Předseda Senátu PČR M. Štěch se spolu s 1. místopředsedkyní Senátu PČR M. Horskou a místopředsedou Senátu PČR J. Šestákem oficiálně setká s novým vedením Akademie věd ČR.

pořádá/spolupořádá: předseda Senátu Milan Štěch

Fotogalerie (21)

Předseda Senátu Milan Štěch přijal nové vedení Akademie věd ČR a dohodli se na pokračování spolupráce obou institucí. V roce 2011 podepsaly obě instituce Memorandum o spolupráci, na jehož základě dochází k pořádání společných akcí nebo konzultacím. Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová chce teď rozšířit spolupráci a po vzoru britského parlamentu připravovat zákonodárcům nezávislá stanoviska vědců k vybraným legislativním změnám. Šestiletá spolupráce Akademie věd se Senátem bude pokračovat i po zvolení nového vedení Akademie věd. Senát si této spolupráce váží a chce nadále být silným zastáncem vědy a výzkumu. „V letech při hospodářské krizi existoval silný tlak na měřitelnost výsledků vědy a potlačení základního výzkumu. Po letech ale vidíme, že bez něj se věda neobejde. Senát bude nadále podporovat základní výzkum, pro který máme pochopení,“ uvedl předseda Senátu Milan Štěch. Spolu s místopředsedy Senátu Miluší Horskou a Jiřím Šestákem hovořili o konkrétních formách budoucí spolupráce a také blahopřáli novému vedení ke zvolení. Předsedkyně Eva Zažímalová chce navázat na úspěšnou spolupráci obou institucí a nabídla senátorům odborné podklady k jejich rozhodování. „Jsme připraveni poskytnout zákonodárcům odborná stanoviska k aktuálním tématům. Akademie věd je jediná zastřešující instituce, která pokrývá všechny vědní obory. A díky tomu můžeme poznatky z různých oborů zpracovávat a různě kombinovat,“ řekla Zažímalová, která se s touto praxí seznámila ve Velké Británii, kde zákonodárci právě od vědců dostávají posudky k aktuálním tématům. Senát má o tyto posudky zájem a s Akademií věd dojednává konkrétní formu této spolupráce. Předseda Senátu chce také hledat nové vědní obory, které by se Senátem mohly na odborné úrovni spolupracovat, např. formou seminářů nebo odborných konzultací. Obě instituce společně pořádají např. připomínkové akcí k různým výročím a spolupracují při přípravách odborných konferencí.

Tisková zpráva

11:30 - 11:45

Předsálí Jednacího sálu (VP-A)

Tiskový briefing po jednání vedení Senátu s novým vedením Akademie věd

pořádá/spolupořádá: předseda Senátu Milan Štěch

Fotogalerie (11)

Tisková zpráva

12:30 - 13:15

Pracovna př. VHZD (VP-C)

Přijetí velvyslance Afghánské islámské republiky v České republice Sayeda Mossadeqa Khaliliho předsedou Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senátu PČR Janem Hajdou

Fotogalerie (2)

Akce zobrazená se zeleným pozadím je volně přístupná veřejnosti.