RSS zdroje na webu Senátu - popis a použití

RSS zdroje WWW Senátu:

RSS zdroje pro tisky Senátu a Poslanecké sněmovny:

Hlasování jsou dostupná pouze za období, kdy bylo funkční hlasovací zařízení v Jednacím sále Senátu, tj. od 7. schůze Senátu druhého roku 1. funkčního období s výjimkou větší odstávky po povodních od srpna do prosince 2002, neveřejných hlasování a drobnějších technických odstávek.

Hlasování senátorů v RSS: (tento datový kanál není při probíhající schůzi vždy plně aktuální na úrovni jednoho každého hlasování)

RSS (Really Simple Syndication či RDF Site Summary) představuje možnost automatizovaného stahování hlaviček dokumentů bez nutnosti opakovaně navštěvovat senátní stránky zpravodajství či dokumenty Senátu.

K tomuto účelu je nutný specializovaný program, buď jednoúčelová RSS čtečka (například FeedReader či Headline Viewer) nebo program, který má práci se zdroji RSS jako vedlejší funkci (například poštovní klient Mozilla Thunderbird či webové prohlížeče Internet Explorer 7 a vyšší, Mozilla Firefox 2.0 a vyšší a Opera). Všechny tyto vyjmenované programy jsou volně dostupné ke stažení a používání.

V těchto programech s výjimkou WWW prohlížečů je zapotřebí zadat výše uvedené umístění XML souboru s obsahem RSS, u uvedených WWW prohlížečů postačí na odkazy kliknout. Dalším důležitým, v těchto programech nastavovaným údajem, je frekvence aktualizací souboru, která postačí 1x za 24 hodin, pouze u akcí je vhodnější kratší interval.

Máte-li zájem se o technologii RSS dozvědět více, naleznete příslušné informace v odborných magazínech Interval, Živě nebo Pooh.cz.

Příjemnou práci s RSS kanály Vám přeje odbor informačních technologií Kanceláře Senátu.

Kancelář Senátu nabízí prostřednitcvím webových stránek přístup k hlasováním jednotlivých senátorů (i všech senátorů) ve strukturovaném formátu XML (Extensible Markup Language). Formát XML není určen pro přímé prohlížení návštěvníky stránek (přístup k výsledkům hlasování přes uživatelské rozhraní je na stránce Záznamy o hlasování), ale pro další zpracování a případnou prezentaci např. ve specializovaných webových aplikacích.

Hlasování senátorů v XML: (databázové soubory nejsou aktualizovány vzhledem k velkému nároku na strojový čas on-line, ale pouze několikrát denně. Soubory tedy nemusí obsahovat poslední výsledky hlasování v den konání schůze Senátu)

Kompletní soubor s hlasováními všech senátorů je k dispozici zde (obsahuje více než 500 MB dat). Soubor je vhodný pouze pro automatizované zpracování, aktualizuje se pouze dvakrát denně, proto v průběhu schůze Senátu nemusí obsahovat výsledky posledních hlasování.