Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1925.

I. volební období.

11. zasedání.

Tisk 2256.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu (tisk 5272) zákona,

kterým se mění řád volení do poslanecké sněmovny ze dne 29. února 1920, č. 123 Sb. z. a n. (tisk 5291).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 376. schůzi dne 13. října 1925 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne ........................................................ 1925,

kterým se mění řád volení do poslanecké sněmovny ze dne 29. února 1920, č. 123 Sb. z. a n.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Zákon ze dne 29. února 1920, č. 123 Sb. z. a n., mění se takto:

Čl. I.

Území Československé republiky rozděluje se pro volby do poslanecké sněmovny v tyto volební kraje:

Volební kraj prvý

se sídlem krajské volební komise v Praze; tento volební kraj se skládá z části A a B.

Část A tvoří: Praha I-VII a XVI-XIX a okresy: Bechyně, Benešov, Beroun, Dobříš, Hořovice, Jílové, Kamenice nad Lipou, Karlín (mimo části Prahy), Milevsko, Mirovice, Neveklov, Příbram, Sedlčany, Sedlec, Smíchov, Soběslav, Tábor, Vlašim, Votice, Vožice Mladá, Zbraslav.

Část A volebního kraje prvního volí poslanců 24.

Část B tvoří: Praha VIII-XV a okresy: Brandýs n. L., Brod Český, Brod Německý, Čáslav, Habry, Hora Kutná, Humpolec, Chotěboř, Janovice Uhlířské, Kolín, Kostelec nad Černými Lesy, Kouřim, Kralovice Dolní, Ledeč, Pacov, Pelhřimov, Počátky, Polná, Přibyslav, Říčany, Štoky.

Část B volebního kraje prvního volí poslanců 24.

Volební kraj druhý

se sídlem krajské volební komise v Pardubicích; volební kraj tvoří okresy:

Hlinsko, Holice, Chrudim, Kostelec nad Orlicí, Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Mýto Vysoké, Nasavrky, Pardubice, Polička, Přelouč, Skuteč, Ústí nad Orlicí, Žamberk.

Druhý volební kraj volí poslanců 11.

Volební kraj třetí

se sídlem krajské volební komise v Hradci Králové; volební kraj tvoří okresy:

Broumov, Bydžov Nový, Dvůr Králové nad Labem, Hořice, Hostinné, Hradec Králové, Chlumec nad Cidlinou, Jaroměř, Maršov, Náchod, Nechanice, Nové Město nad Metují, Opočno, Police nad Metují, Rokytnice v Orlických Horách, Rychnov nad Kněžnou, Skalice Česká, Teplice nad Metují, Trutnov, Úpice, Žacléř.

Třetí volební kraj volí poslanců 12.

Volební kraj čtvrtý

se sídlem krajské volební komise v Mladé Boleslavi; volební kraj tvoří okresy:

Bělá pod Bezdězem, Benátky Nové, Boleslav Mladá, Brod Železný, Dub Český, Frýdlant, Hradiště Mnichovo, Jablonec nad Nisou, Jičín, Jilemnice, Libáň, Liberec, Lomnice nad Popelkou, Mělník, Městec Králové, Nové Město pod Smrkem, Nymburk, Paka Nová, Poděbrady, Rokytnice nad Jizerou, Semily, Sobotka, Tanvald, Turnov, Vrchlabí, Vysoké nad Jizerou.

Čtvrtý volební kraj volí poslanců 17.

Volební kraj pátý

se sídlem krajské volební komise v České Lípě; volební kraj tvoří okresy:

Benešov nad Ploučnicí, Bor u České Lípy, Cvikov, Děčín, Dubá, Haňšpach, Chabařovice, Chrastava, Jablonné Německé, Kamenice Česká, Lípa Česká, Litoměřice, Mimoň, Rumburk, Šluknov, Štětí, Ústí nad Labem, Úštěk, Varnsdorf.

Pátý volební kraj volí poslanců 13.

Volební kraj šestý

se sídlem krajské volební komise v Lounech; volební kraj tvoří okresy:

Bílina, Duchcov, Hora Sv. Kateřiny, Hora Sv. Šebestiána, Chomutov, Jirkov, Kladno, Kralupy nad Vltavou, Křivoklát, Libochovice, Litvínov Horní, Louny, Lovosice, Most, Postoloprty, Rakovník, Roudnice nad Labem, Slaný, Strašecí Nové, Teplice-Šanov, Unhošť, Velvary, Žatec.

Šestý volební kraj volí poslanců 17.

Volební kraj sedmý

se sídlem krajské volební komise v Karlových Varech; volební kraj tvoří okresy:

Aš, Bečov nad Teplou, Blatná Horní, Bochov, Doupov, Falknov nad Ohří, Cheb, Jáchymov, Jesenice, Kadaň, Karlovy Vary, Kraslice, Kynžvart Lázně, Loket, Nejdek, Podbořany, Přísečnice, Vejprty, Vildštejn, Žlutice.

Sedmý volební kraj volí poslanců 12.

Volební kraj osmý

se sídlem krajské volební komise v Plzni; volební kraj tvoří okresy:

Bezdružice, Blatná, Blovice, Březnice, Dobřany, Domažlice, Hartmanice, Hory Kašperské, Horšovský Týn, Hostouň, Kdyně, Klatovy, Kralovice, Manětín, Mar. Lázně, Nepomuk, Nýrsko, Planá, Plánice, Plzeň, Přeštice, Přimda, Rokycany, Ronšperk, Stod, Stříbro, Sušice, Tachov, Teplá, Touškov, Zbiroh.

Osmý volební kraj volí poslanců 17.

Volební kraj devátý

se sídlem krajské volební komise v Čes. Budějovicích; volební kraj tvoří okresy:

Brod Vyšší, Budějovice České, Bystřice Nová, Hluboká nad Vltavou, Horažďovice, Hradec Jindřichův, Hrady Nové, Chvalšiny, Kaplice, Krumlov Český, Lišov, Lomnice nad Lužnicí, Netolice, Písek, Planá Horní, Prachatice, Strakonice, Sviny Trhové, Třeboň, Týn nad Vlt., Veselí nad Lužnicí, Vimperk, Vodňany, Volary, Volyně.

Devátý volební kraj volí poslanců 13.

Volební kraj desátý

se sídlem krajské volební komise v Jihlavě; volební kraj tvoří okresy:

Bíteš Velká, Budějovice Moravské, Dačice, Hrotovice, Jaroslavice, Jemnice, Jihlava, Krumlov Moravský, Meziříčí Velké, Mikulov, Náměšť nad Oslavou, Slavonice, Telč, Třebíč, Třešť, Vranov, Znojmo.

Desátý volební kraj volí poslanců 9.

Volební kraj jedenáctý

se sídlem krajské volební komise v Brně; volební kraj tvoří okresy:

Blansko, Boskovice, Brno město, Brno venkov, Bučovice, Bystřice nad Pernštejnem, Hustopeče, Ivančice, Jevíčko, Klobouky, Kunštát, Mor. Třebová, Nové Město na Moravě, Pohořelice, Slavkov u Brna, Svitavy, Tišnov, Vyškov, Žďár, Židlochovice.

Jedenáctý volební kraj volí poslanců 17.

Volební kraj dvanáctý

se sídlem krajské volební komise v Olomouci; volební kraj tvoří okresy:

Bruntál, Bystřice pod Hostýnem, Cukmantl, Dvorec, Frývaldov, Javorník, Holešov, Kojetín, Konice, Kroměříž, Libava Město, Lipník nad Bečvou, Litovel, Mohelnice, Olomouc, Plumlov, Prostějov, Přerov, Rýmařov, Staré Město, Šilperk, Šternberk, Šumperk, Uničov, Vidnava, Vízmberk, Zábřeh, Zdounky.

Dvanáctý volební kraj volí poslanců 17.

Volební kraj třináctý

se sídlem krajské volební komise v Uherském Hradišti; volební kraj tvoří okresy:

Bojkovice, Brod Uherský, Břeclav, Hodonín, Hradiště Uherské, Klobouky Valašské, Kyjov, Napajedla, Ostroh Uherský, Strážnice, Vizovice, Zlín, Ždánice.

Třináctý volební kraj volí poslanců 8.

Volební kraj čtrnáctý

se sídlem krajské volební komise v Moravské Ostravě; volební kraj tvoří okresy:

Albrechtice, Benešov Horní, Bílovec, Bohumín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek, Fryštát, Fulnek, Hlučín, Hranice, Jablunkov, Jičín Nový, Jindřichov, Klimkovice, Krnov, Meziříčí Valašské, Místek, Odry, Opava, Osoblaha, Ostrava Moravská, Ostrava Slezská, Příbor, Rožnov pod Radhoštěm, Těšín Český, Vítkov, Vrbno, Vsetín.

Čtrnáctý volební kraj volí poslanců 19.

Volební kraj patnáctý

se sídlem krajské volební komise v Trnavě; volební kraj tvoří:

ze župy patnácté:

okres bratislavský mimo obce, které patří do šestnáctého volebního kraje,

z okresu galantského obce: Abrahám, Brakoň, Gáň, Gest, Hody, Králová u Sence, Krmeš, Nebojsa, Páld, Pustý Fedýmeš, Sered, Dolná Streda nad Váhom,

okres hlohovský,

okres modranský mimo obce, které patří do šestnáctého volebního kraje,

okres myjavský a piešťanský,

okres povážsko-novomestský mimo obce, které patří do sedmnáctého volebního kraje,

okres senický a skalický,

okres šalský mimo obce, které patří do šestnáctého volebního kraje,

okres trnavský;

ze župy šestnácté:

okres nitranský mimo obce, které patří do šestnáctého volebního kraje,

okres novozámecký mimo obce, které patří do šestnáctého volebního kraje,

okres topolčianský mimo obce, které patří do sedmnáctého a osmnáctého volebního kraje,

z okresu vrábelského obce: Kálaz, Malé Hyndice, Mártonfalu, Vajka,

z okresu zlatomoravského obec: Dýmešské Kostolany.

Patnáctý volební kraj volí poslanců 9.

Volební kraj šestnáctý

se sídlem krajské volební komise v Nových Zámcích; volební kraj tvoří:

ze župy patnácté:

z okresu bratislavského obce: Bystrica, Devín, Devínska Nová Ves, Dúbravka, Farna, Hochštetno, Horvátský Grob, Ivánka, Karlova Ves, Lamač, Mariatál, Mást, Oberufer, Pajštún, Petržalka, Stupava, Vajnory, Zohor, město Bratislava,

okres dunajskostredský,

okres galantský mimo obce, které patří do patnáctého volebního kraje,

okres komárenský a malacký,

z okresu modranského obce: Nemecký Grob, Slovenský Grob, Švansbach,

z okresu šalského obce: Diákovce, Dlhá nad Váhom, Farkašd, Králová, Králová nad Váhom, Neded, Pered, Selice, Šala nad Váhom, Šok, Tornok, Veča, Žigard,

okres šamorýnský;

ze župy šestnácté:

z okresu nitranského obce: Badice, Branč, Čehynce, Čitáry, Gest, Hrnčiarovce, Jagersek, Lajošová, Mechenice, Nitra, Pogranice, Velký Cetín, Vyčapy-Opatovce,

z okresu novozámeckého obce: Andod, Nové Zámky, Tardošked, Veliký Kýr,

okres parkáňský,

okres staroďalský mimo obce, které patří do osmnáctého volebního kraje,

z okresu vrábelského obce: Babindol, Baračka, Beša, Bešeňov, Čifáry, Dyčka, Dedinka (Fajkurt), Horný Ohaj, Horný Pial, Iňa, Lula, Mochovce, Pozba, Tehla, Teldince, Velké Hyndice,

z okresu zlatomoravského obce: Dýmeš, Koleňany, Ladice, Žirany;

ze župy osmnácté:

z okresu krupinského obce: Dolné Semerovce, Fedýmeš, Hokovce, Horné Semerovce, Horné Turovce, Horváty, Hrkovce, Inam, Kleňany, Malé Turovce, Nekyje, Pereslany, Plášťovce, Sazdice, Sečenka, Slatina, Stredné Turovce, Šahy, Tešmák, Tompa, Velká Ves, Vyška,

z okresu levického obce: Bor, Dolná Seč, Horná Seč, Levice, Lok, Ludany, Malá Kálnica, Malé Kosmalovce, Malý Kiar, Marušová, Naďod, Nový Tekov, Ovárky, Varšavy, Velká Kálnica,

z okresu modrokameňského obce: Balog, Bátorová, Čebovce, Ďurkovce, Chrástince, Ipolské Kosihy, Kamenné Kosihy, Koláry, Kosihovce, Lesenice, Malá Čalomija, Nanince, Opatovce, Selany, Slovenské Ďarmoty, Širákov, Trebušovce, Velká Čalomija,

okres želiezovský.

Šestnáctý volební kraj volí poslanců 11.

Volební kraj sedmnáctý

se sídlem krajské volební komise v Turč. Sv. Martině; volební kraj tvoří:

ze župy patnácté:

z okresu povážsko-novomestského obce: Beckov, Dolnie Srnie, Kálnica, Kočovce, Mnešice, Moravské Lieskové, Povážská Nová Ves, Rakoluby, Vieska;

ze župy šestnácté:

okres bánovský,

okres prievidzský mimo obce, které patří do osmnáctého volebního kraje,

z okresu topolčianského obce: Baštín, Bošany, Hradiště, Chynorany, Janova Nová Ves, Ješkova Nová Ves, Klátova Nová Ves, Klíž, Klížské Hradiště, Krásno, Krnča, Livina, Livinské Opatovce, Malé Bielice, Nadlice, Navojovce, Nedanovce, Nedašovce, Praznovce, Rajčany, Skačany, Turčánka, Velké Bielice, Žabokreky;

ze župy sedmnácté:

okres čadcanský, dolnokubínský, ilavský, kysucko-novomestský, námestovský a povážsko-bystrický, púchovský, trenčínský, trstenský, turčiansko-svatomartinský, velkobytčanský a žilinský.

Sedmnáctý volební kraj volí poslanců 11.

Volební kraj osmnáctý

se sídlem krajské volební komise v Baňské Bystrici; volební kraj tvoří:

ze župy šestnácté:

z okresu prievidzského obce: Bystričany, Čereňany, Dolný Kamenec, Horný Kamenec, Oslany, Zemanské Kostolany,

z okresu staroďalského obce: Baromlak, Čahovce, Jásová, Semer,

z okresu topolčianského obce: Broďany, Hornia Ves, Kolačno, Malé Kršteňany, Malé Uherce, Pažiť, Radobica, Šimonovany, Velké Kršteňany, Velké Uherce,

okres vrábelský mimo obce, které patří do patnáctého a šestnáctého volebního kraje, okres zlatomoravský mimo obce, které patří do patnáctého a šestnáctého volebního kraje;

ze župy sedmnácté:

okres kremnický;

ze župy osmnácté:

okres baňskobystrický a baňskoštiavnický,

okres brezňanský mimo obce, které patří do devatenáctého volebního kraje,

okres krupinský mimo obce, které patří do šestnáctého volebního kraje,

okres levický mimo obce, které patří do šestnáctého volebního kraje,

z okresu modrokameňského obce: Čelovce, Dolné Plachtince, Dolné Príbelce, Horné Plachtince, Horné Príbelce, Opava, Stredné Plachtince, Záhorce,

okres novobáňský,

z okresu rimavskosobotského obec: Sihla,

okres svatokrížský a zvolenský;

ze župy devatenácté:

z okresu ružomberského obec: Donovaly.

Osmnáctý volební kraj volí poslanců 7.

Volební kraj devatenáctý

se sídlem krajské volební komise v Liptovském Sv. Mikuláši; volební kraj tvoří:

ze župy osmnácté:

z okresu brezňanského obce: Helpa, Pohorelá, Polonka, Šumiac, Telgárt, Závadka,

okres rimavsko-sobotský mimo obce, které patří do osmnáctého a dvacátého volebního kraje;

ze župy devatenácté:

okres hrádecký,

z okresu kežmarského obce: Farkašovce, Javorina, Jurské, Krig, Krížová Ves, Landok, Malý Slavkov, Slovenská Ves, Ždiar,

okres levočský mimo obce, které patří do dvacátého volebního kraje,

okres liptovsko-svatomikulášský,

okres novovesský mimo obce, které patří do dvacátého volebního kraje,

okres popradský mimo obce, které patří do dvacátého volebního kraje,

okres revúcký mimo obce, které patří do dvacátého volebního kraje,

okres rožňavský mimo obce, které patří do dvacátého volebního kraje,

okres ružomberský mimo obec Donovaly,

okres staroľubovňanský mimo obce, které patří do dvacátého a dvacátého prvního volebního kraje,

okres spišsko-starovesský;

ze župy dvacáté:

z okresu gelnického obce: Helcmanovce, Horní Slovinky, Hrišovce, Jaklovce, Kalava, Kluknava, Kojšov, Malý Folkmar, Margecany, Prakovce, Richnava, Spišská Opaka, Stará Voda, Úhorná, Velký Folkmar, Žakarovce.

Devatenáctý volební kraj volí poslanců 6.

Volební kraj dvacátý

se sídlem krajské volební komise v Košicích; volební kraj tvoří:

ze župy osmnácté:

okres lučenecký,

okres modrokameňský mimo obce, které patří do šestnáctého a osmnáctého volebního kraje,

z okresu rimavsko-sobotského obce: České Brezovo, Dolná Pokoradz, Ožďany, Padarovce, Poltár, Rimavská Sobota, Slaná Lehota, Tomášovce, Zacharovce,

okres veledínský;

ze župy devatenácté:

okres kežmarský mimo obce, které patří do devatenáctého volebního kraje,

z okresu levočského obce: Levoča, Spišské Podhradie,

z okresu spišsko-novovesského obce: Spišská Nová Ves, Spišské Vlachy, Vondrišel,

z okresu popradského obce: Matejovce, Milbach, Nová Lesná, Poprad, Spišská Sobota, Stráža, Velká, Velký Slavkov,

z okresu revúckého obce: Hucín, Licince, Mikolčany,

z okresu rožňavského obce: Borka, Borzova, Brzotín, Čučma, Krásnohorska Dlhá Lúka, Dobšina, Drnava, Joles, Kerešovce, Gemerská Kováčová, Krásnohorské Podhradie, Kunová Teplica, Lipovník, Lúčka, Nadabula, Pašková, Plešivec, Rožňava, Rudník, Silica, Solovec, Štitník, Vichtelka,

z okresu staroľubovňanského obce: Hobgart, Lomnička, Podolinec,

okres tornalský;

ze župy dvacáté:

z okresu gelnického obce: Dol. Slovinky, Gelnica, Krompachy, Mníšek, Smolnická Huta, Smolník, Švedlar,

z okresu velkokapušanského obce: Bajany, Bátfa, Bíš, Botfalu, Budkovce, Čičarovce, Čierné Pole, Ruská, Gáloč, Iška, Klačany, Ketergíň, Komárovce, Koncház, Malé Selmence, Maťovce, Minaj, Močiar, Moďoroš, Mokča-Kryšov, Nárad, Palaď, Palóv, Ptrukša, Šišlovce, Vajany, Vajkovce, Velké Kapušany, Velké Selmence, Tarnovce, Vieškovce,

město Košice,

z okresu košického obce: Keňhec, Miglec, Seňa, Velká Ida,

okres královskochlumecký,

z okresu michalovského obce: Drahňov, Kopčany, Malé Raškovce, Oborin, Velké Raškovce,

okres moldavský mimo obce, které patří do XXI. volebního kraje,

z okresu sečovského obce: Černahov, Hardiště, Imreg, Ladmovce, Malá Bara, Malá Toroňa, Seleška, Sirnek, Velká Bara, Zemplín.

Dvacátý volební kraj volí poslanců 7.

Volební kraj dvacátý prvý

se sídlem krajské volební komise v Prešově; volební kraj tvoří

ze župy devatenácté:

z okresu staroľubovňanského obce: Gromoš, Hajtuvka, Legňava, Malý Lipník, Matisová, Plavnica, Starina, Sulín, Šambron;

župa dvacátá:

(Příloha A k zákonu č. 126/1920 Sb. z. a n.) mimo obce, které patří do volebních krajů devatenáctého a dvacátého, až po hranice autonomního území Podkarpatské Rusi.

Volební kraj dvacátý prvý volí poslanců 10.

Volební kraj dvacátý druhý

se sídlem krajské volební komise v Užhorodě; volební kraj tvoří města Mukačevo a Užhorod, a tyto okresy: berehovský, hustský, iršavský, mukačevský, nižnoverečský, perečínský, rahovský, svaljavský, tereševský, tiačevský, užhorodský, velkoberezňanský, velkosevljušský, volovojský.