Paláce Senátu

Senát Parlamentu ČR sídlí na Malé Straně v Praze ve třech starobylých palácích: Valdštejnském, Kolovratském a Malém Fürstenberském.

Valdštejnský palác se zahradou nechal v 17. století vystavět jako své reprezentativní sídlo vévoda Albrecht z Valdštejna, který patřil k nejvýznamnějším šlechticům své doby. V držení rodu Valdštejnů byl palác takřka nepřetržitě až do roku 1945.

Kolovratský palác svým názvem odkazuje k hraběti Zdeňku Kolovratovi Krakovskému, který palác koupil v 19. století. V roce 1918 si ho pronajal československý stát a o dva roky později odkoupil jako sídlo ministerské rady. V paláci se odehrála pohnutá jednání související s Mnichovskou dohodou či protektorátem Čechy a Morava.

Malý Fürstenberský palác vlastnil od roku 1866 kníže Maxmilián Egon III. z Fürstenberka, po němž byl palác následně pojmenován.

V roce 1945 připadly paláce československému státu a využívaly je různé státní instituce. Od roku 1996 v nich sídlí Senát.

Valdštejnský palác se zahradou, stejně jako Kolovratský a Malý Fürstenberský palác jsou součástí národní kulturní památky Sídlo Parlamentu České republiky.

Obnova Valdštejnského areálu pod taktovkou Senátu získala v roce 2002 prestižní evropské ocenění organizace Europa Nostra v oblasti péče o kulturní dědictví. Kancelář Senátu se údržbě a rekonstrukci historických paláců věnuje průběžně a systematicky.

I. nádvoří Valdštejnského paláce

Foto © Tomáš Rasl

Historie paláců - sídla Senátu

Virtuální prohlídka vybraných prostor sídla Senátu

Fotogalerie vybraných prostor Valdštejnského paláce

Fotogalerie vybraných prostor Kolovratského paláce

Mapa

Mapa sídla Senátu

Mapa je k dispozici ve vyšším rozlišení i ke stažení.

Mapa se vstupy do jednacích místností

Mapa sídla Senátu Valdštejnova pracovna Zaháňský salónek Hlavní sál Rytířská síň Valdštejnský palác místnost č. 352 Valdštejnský palác místnost č. 248 Jednací sál Frýdlantský salónek Jičínský salónek Přijímací salónek Informační centrum Růžový salónek Zelený salónek Černínský salónek