Parlament České republiky

Senát

13. funkční období

2022




Návrh

senátního návrhu ústavního zákona


senátorky Jitky Chalánkové, … a …





kterým se mění Listina základních práv a svobod,

ve znění pozdějších ústavních zákonů










ÚSTAVNÍ ZÁKON

ze dne …… 2022,

kterým se mění Listina základních práv a svobod,

ve znění pozdějších ústavních zákonů



Parlament se usnesl na tomto ústavním zákoně České republiky:


Čl. I

Změna Listiny základních práv a svobod


    V Listině základních práv a svobod, vyhlášené usnesením předsednictva České národní rady č. 2/1993 Sb. jako součást ústavního pořádku České republiky, ve znění ústavního zákona č. 162/1998 Sb. a ústavního zákona č. 295/2021 Sb., se za čl. 44 vkládá nový čl. 45, který zní:


„Čl. 45


(1)    Právo hradit peněžité závazky a přijímat jejich plnění prostřednictvím platných bankovek a mincí je zaručeno.


(2)    Toto právo lze omezit jen zákonem v případech v demokratické společnosti nezbytných pro předcházení trestným činům nebo v souvislosti se zbavením osobní svobody v souladu s článkem 8.“


Čl. II

Účinnost


    Tento ústavní zákon nabývá účinnosti dne 1. ledna 2023.






Důvodová zpráva


A.    OBECNÁ ČÁST



1.     Zhodnocení platného právního stavu, odůvodnění hlavních principů navrhované právní úpravy a vysvětlení nezbytnosti navrhované právní úpravy v jejím celku

    

    Možnost platit hotovými penězi – bankovkami a mincemi – je po staletí natolik samozřejmá, že až dosud nebyl důvod zaručit ji na úrovni lidských práv a svobod.


S rozvojem moderních platebních prostředků a nástupem digitalizace platby v hotovosti samozřejmostí být přestávají. Řada občanů se obává, že bezhotovostní platby se buď stanou povinnými, nebo hotovostní platby zcela vytlačí z užívání – hotové peníze přestanou být přijímány a vlastnictví bankovního účtu, platební karty a bankovní identity se stane buď povinností, nebo holou nezbytností. Taková vize budoucnosti je velkou částí občanů odmítána, a to zejména z obav:


a)    před možností kontroly soukromí,

b)    z nezbytnosti disponovat příslušným vybavením a prostředky na jeho pořízení,

c)    z nezbytnosti disponovat rozvinutou počítačovou gramotností,

d)    před hackerskými útoky, a v neposlední řadě

e)     z možných výpadků elektronického připojení nebo dokonce z elektrického blackoutu.


Základní ideou tohoto návrhu je, že digitalizace může velmi usnadnit lidem život a nikomu nesmí být upřeno právo ji využívat, ale nikdo, až na nezbytné výjimky dané veřejným zájmem, nemá být k jejímu využívání nucen, a to přímo ani nepřímo.


S ohledem na postupující digitalizaci, která stále více svádí k vynucování bezhotovostních plateb, se proto navrhuje zaručit na úrovni ústavního pořádku právo platit a přijímat peníze v hotovosti.


    Protože v Listině nyní není žádný článek, do kterého by se hodilo právo platit v hotovosti vložit nebo doplnit ve formě nových odstavců, navrhuje se zaručit právo na hotovostní platby vložením nového článku.


Jako nejschůdnější z hlediska vnitřní struktury a konzistence Listiny základních práv a svobod se jeví zařadit tento nový článek až na samý konec Listiny. Možnost vložit toto ustanovení za článek 11 nebo do hlavy čtvrté před nebo za článek 26, za čl. 27 nebo za článek 28 považuje navrhovatel za nevhodný. V případě vložení za článek 28 by nadto byla nezbytná i technická úprava čl. 41 odst. 1 tak, aby se toto nevztahovalo na právo na platby v hotovosti (čl. 41 odst. 1 dovoluje vykonávat práva v něm uvedená pouze v rozsahu je provádějících zákonů – výklad Listiny u těchto ustanovení tak prakticky přechází z Ústavního soudu na zákonodárce).


Pro zařazení práva na platby v hotovosti do hlavy šesté, obsahující společná ustanovení, hovoří jednak „průřezovost“ práva na platby v hotovosti, tedy hledisko akademické, jednak možnost zachovat průběžné číslování článků Listiny bez nutnosti vkládat tzv. lomený paragraf, tedy hledisko estetické.


Navrhovatelé se neztotožňují s myšlenkou, že právo na platby v hotovosti je právem sociálním, hospodářským a kulturním a mělo by tedy být zařazeno do hlavy čtvrté: právo na platby v hotovosti nemá být chápáno jako „ústupek“ lidem, kteří nemají prostředky na pořízení si internetu nebo nemají účet; právo platit v hotovosti má být chápáno jako výraz svobody volby člověka takto platit v hotovosti ne proto, že elektronicky platit nemůže, ale proto, že elektronicky platit nechce, ať už z jakýchkoli důvodů, v reakci na konkrétní situaci nebo jako projev jeho osobnosti.


    

2.     Zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s ústavním pořádkem České republiky


Navrhovaná právní úprava navrhuje doplnění ústavního pořádku a v případě schválení se sama stane jeho součástí; jako taková nemůže být v nesouladu sama se sebou – platí princip vnitřní bezrozpornosti právního řádu.


3.    Zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s mezinárodními smlouvami podle čl. 10 Ústavy a s právem Evropské unie


Navrhovaná právní úprava je v souladu s mezinárodními smlouvami podle čl. 10 Ústavy i s ostatními mezinárodními smlouvami, jimiž je Česká republika vázána, i s právem Evropské unie.



4.     Zhodnocení souladu navrhované právní úpravy s platnými zákony


Navrhovaná právní úprava je v souladu s platnými zákony.



5.     Předpokládaný hospodářský a finanční dosah navrhované právní úpravy na státní rozpočet, rozpočty krajů a obcí (ostatní veřejné rozpočty)


Žádný.



B.    ZVLÁŠTNÍ ČÁST


K čl. I:    


    Čl. I odst. obsahuje nově navrhovaný čl. 45 Listiny; ten zavádí právo platit v hotovosti, tj. právo nemít žádný bankovní účet ani bankovní identitu.


Právo platit v hotovosti je formulováno jako právo hradit peněžité závazky prostřednictvím platných a k tomu určených bankovek a mincí. Bankovkami a mincemi je třeba rozumět bankovky a mince vydávané Českou národní bankou podle § 2 odst. 2 písm. b) zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance, v platném znění; tyto bankovky a mince musí být v době platby platné.


    Jsou navržena tři omezení práva platit v hotovosti.


    Za prvé, ačkoli to není výslovně stanoveno, právo platit v hotovosti má platit zejména pro spotřebitele, naopak pro podnikatele z něho vyplývá povinnost platby v hotovosti od spotřebitelů přijímat. Uvedené ustanovení nemá omezovat smluvní volnost stran, platba v hotovosti je ale základní formou platby pro případ, že žádná zvláštní smlouva o způsobu platby neexistuje, s tím, že podnikatelé si nesmějí vůči spotřebitelům vynucovat uzavření smlouvy o bezhotovostním plnění jako podmínku pro poskytnutí svých služeb – to plyne z principu ochrany spotřebitelů jako potenciálně slabších smluvních stran.


    Za druhé, právo platit v hotovosti se dovoluje omezit v případech v demokratické společnosti nezbytných pro předcházení trestným činům; rozumí se tím zejména omezení výše plateb, které ještě smějí být prováděny hotovostně, typicky z důvodu kontroly původu peněz. Tento návrh respektuje stávající právní úpravu podle zákona č. 254/2000 Sb., o omezení plateb v hotovosti a o změně zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, v platném znění, jehož § 4 odst. 1 stanoví maximální výši platby, kterou ještě lze provést bezhotovostně, ve výši 270 tisíc Kč; tento zákonný limit se v budoucnosti může měnit v závislosti na celkovém cenovém vývoji, z hlediska čl. 45 odst. 2 je však podstatné, aby jeho výše zůstala legitimní, tj. aby se pohybovala vysoko (řádově) nad hladinou běžně prováděných každodenních plateb za běžné spotřební zboží.

    Za třetí, právo platit v hotovosti se umožňuje omezit v souvislosti se zbavením osobní svobody v souladu s článkem 8 Listiny. Článek 8 stanoví, resp. deleguje zákonné úpravě, kdy smí být někdo držen proti své vůli např. ve věznici nebo v ústavním zdravotnickém zařízení. Tamější režimy zpravidla zahrnují odebrání hotovosti a její nahrazení speciálními platidly použitelnými pouze v tamějších speciálních obchodech (poukázkami, stravenkami, žetony apod.), a ztěžují tak případný útěk.


K čl. II:


    Účinnost je navržena na nejbližší den přicházející v úvahu podle § 3 odst. 3 zákona č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv, v platném znění, a s ohledem na předpokládanou délku příslušných procedur v obou komorách parlamentu, tedy na 1. leden 2023.



V Praze dne … . ………. 2022



Předkladatelé:



















P ř í l o h a


Platné znění dotčených částí Listiny základních práv a svobod s vyznačením navrhovaných změn:


LISTINA ZÁKLADNÍCH PRÁV A SVOBOD



    … preambule …


HLAVA PRVNÍ

OBECNÁ USTANOVENÍ



HLAVA DRUHÁ

LIDSKÁ PRÁVA A ZÁKLADNÍ SVOBODY


Oddíl první

Základní lidská práva a svobody



Oddíl druhý

Politická práva




HLAVA TŘETÍ

PRÁVA NÁRODNOSTNÍCH A ETNICKÝCH MENŠIN




HLAVA ČTVRTÁ

HOSPODÁŘSKÁ, SOCIÁLNÍ A KULTURNÍ PRÁVA




HLAVA PÁTÁ

PRÁVO NA SOUDNÍ A JINOU PRÁVNÍ OCHRANU




HLAVA ŠESTÁ

USTANOVENÍ SPOLEČNÁ


Čl. 41


(1)     Práv uvedených v čl. 26, čl. 27 odst. 4, čl. 28 až 31, čl. 32 odst. 1 a 3, čl. 33 a 35 Listiny je možno se domáhat pouze v mezích zákonů, které tato ustanovení provádějí.


(2)     Kde se v Listině mluví o zákonu, rozumí se tím zákon Federálního shromáždění, jestliže z ústavního rozdělení zákonodárné pravomoci nevyplývá, že úprava přísluší zákonům národních rad.


Čl. 42


(1)     Pokud Listina používá pojmu "občan", rozumí se tím státní občan České a Slovenské Federativní Republiky.


(2)     Cizinci požívají v České a Slovenské Federativní Republice lidských práv a základních svobod zaručených Listinou, pokud nejsou přiznána výslovně občanům.


(3)     Pokud dosavadní předpisy používají pojmu "občan", rozumí se tím každý člověk, jde-li o základní práva a svobody, které Listina přiznává bez ohledu na státní občanství.


Čl. 43


    Česká a Slovenská Federativní Republika poskytuje azyl cizincům pronásledovaným za uplatňování politických práv a svobod. Azyl může být odepřen tomu, kdo jednal v rozporu se základními lidskými právy a svobodami.


Čl. 44


    Zákon může soudcům a prokurátorům omezit právo na podnikání a jinou hospodářskou činnost a právo uvedené v čl. 20 odst. 2; zaměstnancům státní správy a územní samosprávy ve funkcích, které určí, též právo uvedené v čl. 27 odst. 4; příslušníkům bezpečnostních sborů a příslušníkům ozbrojených sil též práva uvedená v čl. 18, 19 a čl. 27 odst. 1 až 3, pokud souvisí s výkonem služby. Osobám v povoláních, která jsou bezprostředně nezbytná pro ochranu života a zdraví, může zákon omezit právo na stávku.


Čl. 45


(1)    Právo hradit peněžité závazky a přijímat jejich plnění prostřednictvím platných bankovek a mincí je zaručeno.


(2)    Toto právo lze omezit jen zákonem v případech v demokratické společnosti nezbytných pro předcházení trestným činům nebo v souvislosti se zbavením osobní svobody v souladu s článkem 8.