Akce ve středu 20. března 2013

březen 2013

týdenPoÚtStČtSoNetýdenní přehled
09    123PDF
1045678910PDF
1111121314151617PDF
1218192021222324PDF
1325262728293031PDF

Vyhledání akce pomocí libovolného slova:

středa 20. března 2013

Hodina:Akce:

Ekvádor
Členové Stálé delegace Parlamentu ČR do Meziparlamentní unie M. Horská a P. Guziana se zúčastní 128. zasedání Meziparlamentní unie ve dnech 20.3. - 29.3.2013.

Belgie, Brusel
Místopředseda VZOB Tomáš Jirsa se zúčastní výroční konference Evropské obranné agentury ve dnech 20.3. - 22.3.2013.

10:00

Jednací sál (VP-A)

6. schůze Senátu

Pozvánka

6. schůze Senátu skončila v pátek 22. března ve 12.52 hodin.

Prvním bodem pátečního jednání byla poslanecká novela autorského zákona, ke které přijal Senát řadu pozměňovacích návrhů. Druhým bodem jednání byla Zpráva vlády o přejímání legislativních aktů EU, kterou senátoři vzali na vědomí. Dále bylo po velmi rozsáhlé rozpravě přijato usnesení, které připravil Výbor pro záležitosti Evropské unie, k Návrhu směrnice EP a Rady o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových a souvisejících výrobků. Další obsáhlou rozpravu vvolalo projednávání Návrhu směrnice EP a ER o zlepšení genderové vyváženosti mezi členy dozorčí rady/nevýkonnými členy správní rady společností kotovaných na burzách. Také k tomuto evropskému dokumentu bylo přijato doporučující usnesení VEU. V posledním bedě 6. schůze Senátu pak senátoři přikázali v 1. čtení Návrh senátního návrhu zákona senátora Zdeňka Škromacha a dalších senátorů o změně některých zákonů souvisejících s výplatou sociálních dávek k projednání Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Odpolední jednání bylo nejprve věnováno projednávání petic, které jsou již nedílnou součástí jednání Senátu. Jako první byla projednána Petice za zachování základních škol praktických a jako druhá Petice za vytvoření podmínek pro kvalitní vzdělávání. K oběma peticím byla přijata usnesení, která Senátu navrhl VVVK. Po bloku petic byl schválen zákon o technických požadavcích na výrobky, byl dán souhlas k ratifikaci Obchodní dohody mezi EU a Kolumbií a Peru. Rovněž byla přijata doporučení VEU ke Sdělením Evropské komise - "Akt o jednotném trhu II, Společně pro nový růst", "Silnější evropský průmysl pro růst a hospodářskou obnovu - Aktualizace sdělení o průmyslové politice", "Akční plán: Evropské právo obchodních společností a správa a řízení společností - moderní právní rámec pro angažovanější akcionáře a udržitelnější společnosti" a "Roční analýza růstu na rok 2013". Senát rovněž schváli usnesení k Informaci vlády ČR o výsledcích jednání poslední Evropské Rady a dal souhlas k ratifikaci Úmluvy o počítačové kriminalitě. Závěr čtvrtečního jednání byl věnován senátním bodům. Senátoři vzali na vědomí Zprávu o peticích za rok 2012, upravili Podrobnější pravidla doručování senátních tisků a přikázali výborům k projednání dva senátní návrhy zákonů - návrh zákona senátora Františka Bublana a dalších o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě a novelu zákona Státním pozemkovém úřadu senátora Jana Hajdy a dalších senátorů. V posledním bodě čtvrtečního odpoledne byl rozšířen počet Stálé komise Senátu pro Ústavu a parlamentní procedury na deset a novými členy se stali senátorky Marta Bayerová a Alena Dernerová a bývalí senátoři Edvrad Outrata a Petr Pithart.

Čtvrteční den zahájilo schválení novely zákona o azylu a novely zákona o silniční dopravě. Poté bylo na doporučení VEU přijato usnesení ke Sdělení EK k Navazování účelných vztahů mezi EU a Evropskou kosmickou agenturou. Dále byl schválen původem senátní návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích. V půl dvanácté pak se svým projevem vystoupil na plénu Senátu prezident republiky pan Miloš Zeman.

Středeční odpoledne pak zahájil blok bodů ministra životního prostředí. nejprve byla schválena velmi diskutovaná novela zákona o odpodech a poté byla přijata na návrh VEU dvě usnesení k evropským tiskům. Jednalo se o Návrh směrnice o jakosti benzinu a motorové nafty o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů a Návr nařízení o fluorovaných skleníkových plynech. Poté se senátoři věnovali zákon o některých opatřeních ke zvýšení transparentnosti akciových společností, ke kterému následně přijali pozměňovací návrhy. Senátoři rovněž schválilo návrh zákona, kterým se mění některé zákony v oblasti pojišťovnictví a penzijního připojištění v souvislosti se zrušením výjimky ze zásady rovného zacházení v právu Evropské unie. Také byl dán souhlas k ratifikaci dvou mezinárodních smluv, jednalo se o Dohodu zakládající přidružení mezi EU a státy Střední Ameriky a o Protokol ke smlouvě o zamezení dvojího zdanění Nizozemím. V samotném závěru odpoledního jednání Senát zvolil členem Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Jana Bureše.

12:00 - 13:00

Zaháňský salonek (VP-C)

Beseda senátora Jaroslava Zemana s žáky a učiteli ze ZŠ Jablonec n. Nis.

pořádá/spolupořádá: senátor Jaroslav Zeman

13:30

Pracovna př. VZOB (KP)

Přijetí velvyslance Turecké republiky v ČR Cihada Erginaye předsedou Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR Jozefem Regecem

Fotogalerie (2)

Předseda Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Jozef Regec přijal velvyslance Turecka v ČR Cihada Erginaye. Turecký diplomat připomněl nedávnou návštěvu premiéra Turecké republiky, v jehož početné delegaci byli čtyři ministři turecké vlády a zastoupení podnikatelských subjektů. Dalším tématem jednání byl aktuální vývoj situace v Sýrii, zejména s ohledem na skutečnost, že na území sousedního Turecka se nachází téměř dvě stě tisíc syrských uprchlíků, kterým se Turecká republika snaží vytvořit co nejvhodnější podmínky. Rozvoj obchodní spolupráce a zejména turismu je na velmi dobré cestě. Obě strany označily vzájemné vztahy za bezproblémové, za jediný „zádrhel“ Turecko považuje otázku vízové povinnosti. Velvyslanec v této souvislosti apeloval na postoj České republiky při jednání o zjednodušení vízové povinnosti v rámci Evropské unie.

18:00 - 21:00

S-klub (KP)

Autogramiáda knihy Divadlo – kultura – podmínky

pořádá/spolupořádá: senátor Mgr. Jiří Šesták

Akce zobrazená se zeleným pozadím je volně přístupná veřejnosti.