Kalendář akcí

únor 2013
Po Út St Čt So Ne
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   
Týdenní program

Schůze Senátu

Seznam schůzí

28. schůze Senátu

Publikováno

Ve středu 19. října se uskutečnila 28. schůze Senátu, poslední schůze Senátu v 10. funkčním období. Senátoři na ní projednali celkem 25 bodů, z toho 6 zákonů.

V úvodu jednání si senátoři nejprve vyslechli informace o Summitu lídrů 27 zemí Evropské Unie v Bratislavě a informaci o pozicích vlády na nadcházejícím jednání Evropské rady. Potom dali souhlas k ratifikaci mezinárodních smluv v gesci ministra zahraničních věcí. Jednalo se o Protokol o přístupu Černé Hory k Severoatlantické smlouvě, Mezinárodní úmluvu o ochraně všech osob před nuceným zmizením a Dohodu o hospodářském partnerství mezi Evropskou unií a státy SADC EPA. Poté přijali senátoři usnesení k vývoji situace na Ukrajině. Následoval blok bodů ministra vnitra, který byl sestaven z evropských tisků. Senát postupně přijal doporučení Výboru pro záležitosti Evropské unie k e čtyřem evropským bodům, z nichž asi nejdůležitějším byl Baliček k reformě azylového práva. Poté byla schválena novela zákona o pozemních komunikacích a přijaty pozměňovací návrhy k zákonu o střetu zájmů.

odpolední jednání zahájil ministr financí se svojí novelou zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti, kterou senátoři schválili. Rovněž schválili novely ministra životního prostředí - novelu zákona o ochraně ovzduší a novelu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy, dále pak dali souhlas k ratifikaci Dohody o ochraně africko-euroasijských stěhovavých vodních ptáků. Poté předložil senátorům ministr obrany Společný rámec pro boj proti hybridním hrozbám Reakce Evropské unie, ke kterému senátoři přijali doporučení Výboru pro záležitosti Evropské unie a Návrh na působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v Irácké republice v rámci podpory boje proti tzv. Islámskému státu, se kterým senátoři vyslovili souhlas.

Posledním zákonem, kterým se senátoři zabývali byla novela zákona o pomoci v hmotné nouzi, kterou se senátoři nezabývali – jednalo se o původně senátní návrh zákona. poté senátoři schválili dva senátní návrhy zákonů (zákon o sociálně-právní ochraně dětí a energetický zákon) a potopili je do Poslanecké sněmovny k dalšímu legislativnímu procesu. V prvním čtení pak přikázali návrh senátního návrhu zákona o Ústavním soudu. V samotném závěru si pak senátoři vyslechli informace komisí a delegací Senátu za uplynulé období a pověřili další senátory odůvodněním senátních návrhů zákonů v Poslanecké sněmovně.

27. schůze Senátu

Publikováno

Během středečního dopoledne senátoři projednali celkem 6 zákonů. Čtyři z nich schválili (zákon o Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, zákon o službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce a zákon s ním související a zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích). K dalším dvěma, novele zákona o dráhách a a k novele volebních zákonů pak přijali pozměňovací návrhy. Rovněž dali souhlas k ratifikaci Úmluva Mezinárodní organizace práce č. 154 o podpoře kolektivního vyjednávání a přijali doporučení výboru pro evropské záležitosti ke třem tiskům s evropskou tematikou.

Odpoledne pak Senát přijal usnesení k osmi zákonům. Tentokrát z nich šest schválili a ke dvěma, k novele zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s prokazováním původu majetku a k zákonu o biocidech, pak přijali pozměňovací návrhy. Senátoři dali také souhlas k ratifikaci dvou mezinárodních smluv, Dohody s Turkmenistánem o zamezení dvojímu zdanění a k výhrady Československé socialistické republiky k článku 1 odst. 1 písm. b) Úmluvy Organizace spojených národů o smlouvách o mezinárodní koupi zboží; současně projednali výroční zprávy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Českého telekomunikačního úřadu za rok 2015.

Ve čtvrtek pak přijali návrh usnesení z dílny Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí k Petici NE - ohrožení zdrojů vod pro Volarsko - Vimpersko – Strakonicko, ve druhém čtení schválili a postoupili k dalšímu projednání v Poslanecké sněmovně dva senátní návrhy zákonů (novelu zákona o dani z přidané hodnoty a novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. V samotném závěru schůze pak senátoři v prvním čtení přikázali výborům k dalšímu projednání návrh senátního návrhu zákona o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích.

Akce pro veřejnost

Seznam akcí

Nejsledovanější tisky

Nejsledovanější tisky na webu Senátu

262/08
Ústava ČR - přímá volba prezidenta
346/06
Zpráva o životním prostředí ČR v roce 2007
173/06
Zákon o účastnících protikomunistického odboje
331/10
Zákon o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti