Kalendář akcí

říjen 2014
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Týdenní program

Schůze Senátu

Seznam schůzí

25. schůze Senátu

Publikováno

25. schůze Senátu byla ukončena ve středu 1. října v 16.45.


Na 25. schůzi Senátu projednali senátoři celkem 6 bodů. Nejprve schválili návrh zákona o státní službě, který patří do kategorie prioritních zákonů.

Dále se věnovali evropské agendě. Postupně přijali doporučení Výboru pro záležitosti Evropské unie ke Strategii pro snižování spotřeby paliva těžkých nákladních vozidel a jejich emisí CO2, ke Strategie evropské energetické bezpečnosti a k Novému rámci EU pro odpadové hospodářství.

Poté se věnovali návrhům senátních návrhů zákonů v prvním čtením. Oba dva projednávané senátní návrhy v prvním čtení Senát přikázal, a tak mají výbory šedesát dní na to aby projednaly novelu zákona zákon o církvích a náboženských společnostech a novelu zákona o soudních exekutorech a exekuční činnosti.

V posledním bodě jednání pak Senát pověřil výkonem pravomocí předsedy Senátu v době od 26. října 2014 do doby zvolení nového předsedy Senátu v 10. funkčním období místopředsedu Senátu pana Zdeňka Škromacha.

24. schůze Senátu

Publikováno

24. schůze Senátu skončila ve středu 27. srpna v 17.55 hodin

Jednání 24. schůze Senátu zahájilo projednání dvou důležitých mezinárodních smluv, které předkládal Senátu ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Jednalo se o Smlouvu o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii a o Protokol o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy. Senátoři dali k oběma smlouvám souhlas k jejich ratifikaci, přičemž ke schválení těchto rozhodnutí bylo třeba tří pětinové většiny přítomných senátorů. Poté bylo Senátem přijato doporučení Výboru pro záležitosti Evropské unie ke směrnici o společnostech s ručením omezeným s jediným společníkem, jejímž gestorem pro jednání Senátu bylo ministerstvo spravedlnosti.

Dále senátoři schválili novelu zákona o pedagogických pracovnících, která zejména zmírňuje kvalifikační požadavky na pedagogy, které nastavil původní zákon z roku 2004. Následně senátoři projednali původem senátní návrh novely zákona o odpadech, která doznala v Poslanecké sněmovně rozsáhlých změn. Po rozsáhlé rozpravě přijali senátoři k této novele několik pozměňujících návrh a tak záleží na Poslanecké sněmovně, v jaké podobě vstoupí následně v platnost.

Poté se senátoři věnovali bloku bodů ministra financí Andreje Babiše, který byl z jednání Senátu omluven a zastupoval jej ministr životního prostředí Richard Brabec. Nejprve byla schválena novela zákona o DPH a dále se senátoři věnovali dvěma novelám spotřební daně. Pozměňovacím návrhem Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu spojili tyto dvě novely (zkráceně označované jako spotřební daň o tabáku a zelené nafta) v jednu a tu druhou pak zamítli. Senátoři rovněž dali souhlas k ratifikaci Dohody o Mezinárodní finanční korporaci vyplývající z usnesení Správní rady IFC č. 256 a Smlouva mezi Českou republikou a Pákistánskou islámskou republikou o zamezení dvojímu zdanění.

V posledním bodě jednání pak senátoři schválili návrh senátního návrhu zákona senátorů Radka Martínka, Martina Tesaříka, Stanislava Juránka, Miloše Malého a dalších senátorů, kterým se mění zákon č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, který bude postoupen k dalšímu pokračování legislativního procesu do Poslanecké sněmovny.

Akce pro veřejnost

Seznam akcí

Senát Parlamentu ČR pořádá při příležitosti státního svátku 28. října tradiční Den otevřených dveří. Prostory sídla horní parlamentní komory budou otevřeny pro veřejnost od 9.00 do 16.00. Součástí Dne otevřených dveří Senátu Parlamentu ČR budou komentované prohlídky ve Valdštejnském paláci, které zajistí celkem sedm průvodců. Doba trvání prohlídky bude cca 45 minut, skupiny (40 osob) budou vycházet každých cca 15 minut. Poslední návštěvníci na prohlídku budou přijati v 16.00. V Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců. Ve Valdštejnském paláci se návštěvníci podívají například do Hlavního sálu, Jednacího sálu, kde zasedá plénum Senátu, Rytířské síně, Audienční síně, Valdštejnovy pracovny či Prezidentského salonku. V rámci druhé prohlídkové trasy bude mít veřejnost příležitost prohlédnout si v Kolovratském paláci Růžový a Zelený salonek, ale také nádvoří samotného paláce. Prohlídkové trasy jsou zajištěny i pro handicapované spoluobčany. Otevřeno bude v rámci Dne otevřených dveří v době od 9.00 do 17.00 také Informační centrum, Výstavní síň Senátu, Trčkovská galerie. Přístupná bude od 9.00 do 18.00 rovněž Valdštejnská zahrada. Vstup je volný.

Publikováno

  • 09:00 - 16:00
  • Valdštejnský palác (VP-A), Kolovratský palác (KP)

Nejsledovanější tisky

Nejsledovanější tisky na webu Senátu

262/08
Ústava ČR - přímá volba prezidenta
336/09
Návrh zákona o státní službě
343/09
Zákon o daních z příjmu
185/09
ZO o dani z nabytí nemovitých věcí
353/09
Zákon vojácích z povolání